Özen
Teknik

Özen Teknik
X
Forum Kombiniz Hakkında Merak Ettikleriniz, Kombi Kullanıcılarının Sitesi

Geri Dön   Kombi Forumu

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Administrator moderator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Süsler Kombi E6 Arıza kodu

Süsler Kombi E6 Arızası

Kalorifer ısı hissedicisi arızalıdır veya elektronik kart arızalıdır.
    daha fazla bilgi için 0541 454 86 12 arayarak bilgi alabilirsiniz. teşekkürler

Yeni Üye musate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    0

Selam; Telefonla aradığım değerli abim her konuda yardımcı oldu. Gerçekten sadece teşekkür etmek için hesap aldım. Keşke Ankara da olsanızda kombimi dürüst bir ustaya yaptırmış olsam. Malesef istanbul da sınız.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

musa

Tecrübe Puanı
    0

Bu arada e6 arızası ile ilgili usta nın bilgilerinide süsler kombizedeler için açıklayım. Anakar üzerindeki röle kontaklarının arızalı olabileceğini belirtti. E6 arızası sırasında kontaklara tornavida ile vurursanız ve arıza düzelmeye geçerse büyük ihtimal kontak sorunu var. Isı sensörü ise boşta açık konumda avo ile 10k göstermeliymiş.

ısı sensörü arızası ise 60-70 tl imiş. Ancak bize gelen servisçiler hep ana kart arızasından dem vurmaya çalışıyorlar. Anakar değişimine 160 - 180 - 250 TL istiyorlar. Ama aslında ana kartı onarıp veriyorlar. Yeni kart 320 Tl değerindeymiş.

Bi serviçide program yüklenecek ben işçilik 40tl yükleme epromu yükleyen 80 tl alırız dedi. Ama yokmuş böle bişi. Yanı eprom yükleme gibi bi durum yok. Amakart arızalı veya ısı sensörü.

Ben şimdi kombiyi dağıtıyorum. Elektronik parçalarına bir bakıcam ustamın dediği gibi. Ankara da olaydı ücreti karşılığı ustama yaptırırdım. Sadece makul ve dürüst bir servis hizmeti verseler ama yok zengin olacaklar hemen.

Ben arızasını tespit edebilirsem burada yazarım. sizleride aydınlatırım. Eger röle ise durumu bilerek makul bir ücrete değiştirsiniz.

Tecrübe Puanı
    0

selam

arıza şu ana kadar röle araştırdım. türkiye ithalatçılarını buldum. ama asıl sorunun ısı sensöründen olduğunu düşünüyorm. çünkü evvlece banyada haşlanma sorunumuz vardı. kombi üst ve alt ısı değerlerini tutturamıyor. sensör üst ısı sınırında durmuyor. bu dahada artmış ve e6 arızasına yol açmış olabilir. 10k değeri yerini bilmediğim için ölçemedim. (ısı sensörünün) en kısa sürede yerini öğrenip ölçücem. İlk değişikliği burda yapacağım

röle de ise sorun ki bunu ısı sensöründen sonra bakacağım
    nais ald 124 24v 3a 250v x 5 adet
    nais jq1p-24v 24v 10a 250v x 1 Adet

tüm röleler bunlar

ithalatçıları ayfa ve infotek şirketleri röle portföylerinde görünüyor. Ancak bu adetlerde satış varmı bilemiyorum. Heniz tam bir arıza tespiti yapmamışken şipariş işine girmedim.

Ama benzer röleler 1 TL filan. ama datesheed lerine bakmadım. katalog değerlerine göre bakmak lazım. özel röle bunlar.

ısı sensörü değilse tüm röleleri peşinen değiştircem. Ama e6 arızası sırasında anakartı tekmelemez arızayı düzeltmedi. zaten reset gerektiren bir durumda bu anlamsız geldi bana. Ama ustanın demek istedigi başka bişi olabilir.

sizin anlayacağınız 3 ihtimal var. Zaten içinde bişi yok bunun. Anakart röle , ısı sensörü, yada ana kart daha derin bir arıza.

röle ise e6 nın anlamı en fazla 1 tl dir. ısı sensörü tam bakmadım ama 70-80 tl falan galiba. ama tam degerini bilmiyorum. Ana kartsa daha dogrusu artık ana kartla uğraşmak istemiyorsanız üretici istanbulda 110TL fiatı var.

e6 arızasını görünce servis vs. gözleri parlıyor arkadasların. Ama yazık işlerinin hakkını verip dürüst olmuyorlar ısı sensörü kontrol edilmiyor. Anakart röleleri kontrol edilmiyor. anakar diyot ve kondansatörleri kontrol edilmiyor.

Bunun anlamı 1 ila 5 tl lik arızaların kontrol edilmeyerek 250 tl istemeleri demek. yada ısı sensöri ise onunda fiatı arastırsam 20-30 tl dir herhade bu degerde arızalar.

Siz 1 tl lik arıza için dükkan kirası + işçilik + +çabuk zengin olma hayalleri vs. kaç lira alırsınız. 270 TL mi. peki kombinin yenisinin 1100tl olduğunu biliyrmusunuz.

Neyse E6 yı burada ilana koymam yakındır. Elbette ekmek olsun ama önce dürüst sonra adil.

okuma ve arastırma boş vakitlerde kombiyi dağıtmaya devam.

Tecrübe Puanı
    10

slm sayın musate sizinde söylediğiniz gibi kombi tamirinde herkes kısa yoldan zengin olmak istiyor ve kimse müşterileri bilgilendirmiyor.
    bu web siteyi bizler bunun için açtık zaten herkezin bilgisini olmasını istedik ve elimizden gelen yardımcı olabilecegimiz bir durum var ise bunu yapmak istedik eger yardımcıda olabilirsek bizim için yeterli olucak sitemize gösterdiğiniz ilgi içinde size teşekkürü borç bilmekteyiz.

Yeni Üye zorziyak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    0

Standart unical kombi sorunu

merhabalar,

benim "unical duo" kombim var. yaklaşık 5 yılllık. geçen yıla kadar oldukça verimli çalışıyordu. ancak bu yıl, çalışmasında sorunlar olmaya başladı. normalde termostat ayarı en düşükteyken bile bütün petekleri yeterince ısıtıyor, 40 dereceden aşağı düşmüyordu. bu yıl, önce en uzakta olan oturma odasının peteğini ısıtmamaya başladı. termostat derecesini yükseltip diğer petekleri kapattığımda oturma odası peteğini ancak ısıtıyordu. ancak evdeki bütün petekleri yakmamız gerektiğinden böyle bir çözüme gitmedik. termostat ayarını yükselterek çözüm bulmaya çalıştık. termostat ayarı yükselince az da olsa ısınıyordu uzak odadaki petekler. 1 ay kadar böyle devam ettik ancak sonrasında termostatı arttırsak bile kombi yanmamaya, hiç ısıtmamaya başladı. kendi haline bıraktığımızda günlük 8 m3 lük gaz harcayacak kadar yanıyordu, yani bir anlamda hiç yanmıyordu.

dün ilk olarak sıcak su vanasını kapattım, kombiyi kapatıp yeniden açtım. termostatı ibrenin yarısına getirdim ( yarım çevirdim ). kombi çalıştı, bütün petekleri ısıttı. termostatı çeyrek civarına getirdiğim zaman yanması durdu, uzun süre yanmadı ve petekler gene soğudu. termostatı yeniden yarıma getirdiğim zaman yine yanmaya başladı ve gece boyunca oldukça güzel yandı. 4-5 saat sonar ev çok sıcak olduğundan termostatı çeyreğe getirdik, bu sefer de yine çalışmayı durdurdu; petekler soğudu. sabah yeniden termostatı yarıma getirdik, yine oldukça güzel yanmaya başladı. kombinin sıcaklık ibresi 60 derecede gösteriyor. su basıncı 1-2 bar arası, basınçta sorun yok. kombi geçen yılla kadar 40 derecede çalışıyordu ve petekleri oldukça güzel ısıtabiliyordu.

bütün bu bilgiler ışığında benim kombideki sorun ne olabilir acaba ? daha öncesinde; en başta süzgeç - filtreden şüphelendim, onu temizledim ( zaten pek bir pislik vs. yoktu orada ) hiçbir değişme olmadı. reglaj ayarı yaptım, değişen birşey olmadı. genleşme tankında ya da pompalarda sorun olduğunu sanmıyorum çünkü oralarda sorun olsa petekler hiçbir biçimde ısınmaz diye düşünüyorum. geriye birtek sensör kalıyor, sanırım sensör arızalı. yani sıcaklığı algılamıyor. ancak bu sefer de şunu düşünüyorum; madem sensör sıcaklığı algılamıyor, termostatı yarıma getirince nasıl çalışıyor ?

sensör değiştirilirse servisler; gelme ücreti, malzeme değiştirme ücreti derken en az 50 tl kadar alırlar. tabi sorun sensörde ise. piyasada bu sensörler 5 tl civarlarındaymış, ancak sensörü nasıl değiştirilir neler yapılması gerekir bir bilgim yok.

bu konuda yardımlarınızı alabilirsem çok mutlu olacağım. saygılar.

Tecrübe Puanı
    10

Merhaba
    Sayın Zorziyak üyemiz kombinizin belirttiğiniz şekilde sorun anakart arızasından görünüyor. Ayrıca kombinizin yıllık periyodik bakımını yaptırmanız gerekir ısıda çünkü verim düşmüş.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
    Bilgi Hattımız: Geçici olarak kapalıdır.

Tecrübe Puanı
    10

Süsler diger arıza kodlarına bakmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
    Bilgi Hattımız: Geçici olarak kapalıdır.

Yeni Üye exhaust - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    0

benım susler dorlion kombım var hemen hemen 10 yıllık vardır e6 alarmı verıyor,devreye gırmıyor,bıraz forum ınceledım kafam karıstı ısı hıssedecı mı arızalı yoksa fan motoru veya hava prosostatı mı ?

Yeni Üye awert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    0

Süsler Kombi E6 arıza yazıyor şarteli açtık mı fan direk çalışıyor ateşleme yapmıyor arızanın sebebi nedir. Tamir ücreti ne kadar olur ?

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks